///// سخن روز   ////////////////////////////////////// منوی اصلی   //////////////////////////////

کاربر گرامی، ضمن خوش آمد گویی به شما از طرف گروه پی اس ایران؛ برای استفاده از امکانات سایت لازم است عضو آن شوید. لطفا پیش از عضویت، قوانین سایت را به دقت مطالعه فرمایید.

◊ صفحه اصلی ◊ قوانین سایت ◊ عضویت در سایت ◊ تماس با ما ◊ نقشه سایت ◊ RSS v2.0


///// پنل کاربری   ////////////////////////////////بازیابی رمز عبور ... ؟
ثبت نام در سایت ... ؟


///// آخرین مطالب   /////////////////////////////  ///// برترین مطالب   /////////////////////////////

   مطلبی یافت نشد.


  ///// نظر سنجی   ///////////////////////////////  ///// سایت های مفید   /////////////////////////

  گروه پی اس ایران از تبادل لینک با سایت های مرتبط استقبال می کند.

  » انجمن جهانی روانکاوی
  » ملانی کلاین تراست
  » جامعه بالینت
  » لکان دات کام
  » سایت نیلسون روانشناسی دین
  » انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران
  » انجمن روانشناسی ایران
  » انجمن روانکاوی بریتانیا
  » فدراسیون جهانی آموزش روانکاوی
  » فدراسیون جهانی رواندرمانی
  » فدراسیون اروپایی رواندرمانی تحلیلی
  » بالبی سنتر
  انجمن بریتانیایی رواندرمانی و مشاوره
  » زیر شاخه های انجمن روانشناسی امریکا
  » گروه امریکایی انجمن رواندرمانی
  » جامعه رواندرمانگران تاویستوک
  » انجمن رواندرمانی امریکا
  » جامعه پژوهش در رواندرمانی
  » روانشناسی وجودی
  » انجمن انسانگرایی امریکا
  » انجمن انسانگرایی بریتانیا
  » انستیتو ویکتور فرانکل
  » کن ویلبر
  » سایت نیلسن روانشناسی دین
  » سایت آلبرت الیس
  » کاریزما مشاور
  » انجمن فارسی سره


  ///// بایگانی مطالب   ///////////////////////////

  • 60
  معرفی کتاب رواندرمانی چیست؟


  رواندرمانی چیست؟ چه سبک ها یا روی کردهایی دارد؟ مشاوره چیست؟ مشاور کیست؟ روان شناس بالینی کیست؟ روانشناسی بالینی چیست؟ روانپزشک کیست؟ روانکاوی چیست؟ روانکاو کیست؟ رواندرمانی چیست؟ رواندرمانگر کیست؟ این گوشه ای از پرسش هایی است که برای درمانجویان بی پاسخ مانده است.


  شاید اولین سوالی که به ذهن ما در برخورد با اصطلاح رواندرمانی خطور می کند همین پرسش های  بالاست. با این حال تمرکز این کتاب علاوه بر پرسشهای قبلی روی رواندرمانی تحلیلی است. اینکه اصلا رواندرمانی تحلیلی چیست و فرقش با مشاوره، روانکاوی، رواندرمانی پویشی، رفتاردرمانی، روانپزشکی و کلا هر درمانی که با روان سروکار دارد چیست؟ خیلی ها میپرسن اخر تحلیل چی میشه و این دوره به کجا ختم می گردد؟ رواندرمانگر راه کار و روشی پیش پای مراجع کننده می گذارد یا خیر؟ چرا در رواندرمانی تحلیلی، سکوت درمانگر زیاد است و چرا این سکوت تاحد زیادی آزار دهنده می باشد؟ دوره تحلیل چقدر طول می کشد و پایان چگونه است؟چطور می شود تشخیص داد که درمانگر خوبی را برای گذراندن تحلیل انتخاب کرده ایم؟چه وقت احساس می کنیم که نیاز به گذراندن این دوره داریم و چگونه باید شروع کرد؟...... هزاران سوال دیگه که در این مدت بسیار شنیده ام و همین انگیزه ای شد برای پرداختن به این موضوع نه چندان جدید اما غریب!!!

  سوال های بالا خلاصه ای از سوالاتی بوده که در مواجهه با درمانجویان شنیده ام، تعداد زیادی از ان سوال ها می تواند سوالاتی باشد که به ذهن شما هم آمده و به دنبال جواب هایی برایشان می گردید. پایان پاراگراف قبل با چند نقطه و علامت تعجب بیانگر این نکته است که در جامعه ای زندگی می کنیم که بعد از گذراندن دوره های زیادی ، همچنان بحث روان و شناختن بیش از پیش آن را روز به روز با مباحث وسیع تری لمس می کنیم که اگر بخواهیم به زندگی بهتر و در کل جامعه ای سالم و متعادلی دست پیدا کنیم باید شناخت و معرفت خود را افزایش دهیم. شاید در گذشته این نیاز را به خوبی تشخیص نمی دادیم (البته فراموش نشود که عدم تشخیص آن به معنی عدم نیاز نبوده) اما در دنیای امروز بسیار با آن مواجه می شویم. این چند نقطه بیانگر وسعت بسیار زیاد سوالات ذهن ماست و متاسفانه کم بودن آگاهی و اطلاعات درست در مورد این مقوله! باور ندارین امتحان کنین!

  شاید قبل از اینکه بخواهیم تحلیل و رواندرمانی تحلیلی را تعریف کنیم بهتر باشد یک تعریف صحیح از روانشناسی و مفاهیم مرتبط با آن داشته باشیم، سپس به این مبحث بپردازیم.

  روانشناسی یکی از قدیمی ترین نظام های علمی است. با وجود اینکه سرشاخه هایش جوان به نظر می رسند، ریشه هایی تا عمق فلسفه ی باستان، ادیان و فرقه های کهن دارد. مطالعه ی روان انسان و پیچیدگی های آن مهم ترین و بارزترین رسالت روان شناسی است. کلی ترین تعریفی که می توان از روانشناسی ارائه کرد بدین شکل می باشد:« علم مطالعه ی رفتار و فرایندهای ذهنی آگاه و ناخودآگاه».

  هر رشته علمی یک هدف غایی دارد و منظوری را دنبال می کند، اما ممکن است در عمل شیوه های مختلفی را به کار گیرد تا به آن هدف برسد. در مورد سایر شاخه های علمی کار راحت تر است ولی در مورد روانشناسی کار دشوار می شود چون سروکار روانشناسان با لایه های درونی شخصیت افراد است و با پیچیدگی های خاصی مواجه می شوند که به راحتی دیده نمی شود و در نتیجه به سادگی قابل درک نیستند.

  رواندرمانی تحلیلی یکی از این روش هاست که روانشناسی فرا کارکرد محسوب می شود. یعنی به دنبال سلامتی، خوشبختی یا اثر بخشی به معنای عامیانه آن (آنطور که در روانشناسی موفقیت و غیره آمده است) نیست، بلکه در پی رو به رو شدن با درون و بطن پدیده های روانی است. معروف است که درک این قسم از روانشناسی با قرار گرفتن در فضای آن میسر می شود. این نوع روان شناسی به دنبال درک بی واسطه ی همان چیزی است که وجود دارد نه آن چیزی که ما فکر می کنیم موجود است. زمان در این نوع روانشناسی کیفی است و مقرون به صرفه بودن تجاری یا بیمه خدمات درمانی بی معناست. فرد باید بهای بینشی که می خواهد بدست آورد را بپذیرد.

  یک درمانجو ممکن است پس از پایان تحلیل خود در این قسم روانشناسی معیارهای سلامتی مرسوم را نداشته یاشد، ممکن است پس از تحلیل شاد و خرم به معنای اجتماعی آن نشود و اتفاقا در درون خود تنها تر شود، یا بپذیرد که برخی از بخش های درون او قابل تغییر نیستند. یا برخی از آرزوهای او دست نیافتنی هستند. ولی درک معنای این آرزوها به تحمل ناکامی او کمک می کند. در این روانشناسی اعتقاد بر این است که گاهی در کار با روان باید تنها به مشاهده بسنده کرد و باید پذیرفت که مداخله به این مشاهده لطمه می زند. انسان دارای دو نوع هوش است: 1.هوش عقلانی و هوش هیجانی( توانایی فرد در برقراری و حفظ روابط عمیق عاطفی- اجتماعی) 2.هوش معنوی( که روابط فرد با یک منبع متعالی را دربرمی گیرد). اکثرا به هوش عقلانی توجه می شود و دو نوع هوش دیگر نادیده گرفته شده تقویت نمی شود و فرد با مشکل مواجه می شود. رواندرمانی تحلیلی یکی از شیوه هایی است که به رشد و وحدت همزمان این هوشها کمک شایان توجهی می کند.

  و اما سکوت درمانگر در رواندرمانی تحلیلی، به این دلیل روی این موضوع بسیار تمرکز می کنم که نقطه پر ابهامی برای مراجعین و علاقمندان به این مبحث می باشد. تنها به این نکته اشاره کنم که از یکی از درمانگران تحلیلی در این مورد سوال کردم ایشان بیان کردند که سکوت درمانگر در تحلیل همانند سکوت مادر در هنگام آغوش گرفتن فرزندش می باشد که نوزاد بیش از هر چیز به این سکوت و آرامش نیاز دارد تا دردش را تشخیص داده و به موقع زبان به زاری  و بیان کردنش بگشاید. به عبارت دیگر سکوت بستری برای رشد و پرورش خود واقعی درمانجو فراهم می کند. باقی را می گذارم به عهده صبر و پیگیری خودتان و لمس کردن از نزدیک در جلسات روان درمانی تحلیل.......

  در اینجا کتابی را معرفی می کنم که تا حدودی به سوالات شما در زمینه رواندرمانی تحلیلی پاسخگو می باشد و می توانید با مطالعه کتاب اطلاعات خود را در این مورد وسعت بخشید.

  کتاب«رواندرمانی چیست؟»

  این کتاب دفتری از یک مجموعه ی بزرگ تحت عنوان«روان و زندگی» می باشد که نشر قطره با همکاری گروهی از روان پزشکان و روان شناسان برجسته ی ایران منتشر کرده است. مولفان این مجموعه با دانش نظری و تجربه های بالینی و درمانی مفید بخشی از مهم ترین اختلالات جامعه را مورد توجه قرار داده اند. شیوه نگارش مجموعه به صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده می باشد تا خوانندگان بتوانند پاسخ سوال هایشان را از لابه لای متن ضمن کسب آگاهی های لازم بدست بیاورند.

  مولف این کتاب، احمدرضا محمدپور فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی از انستیتو روان پزشکی تهران است. ایشان رواندرمانگر با رویکرد تحلیلی هستند و از سال 1381 تاکنون به شکل حرفه ای به این کار مشغولند. ایشان همچنین در حیطه ی رواندرمانی و روانشناسی وجودی و فراشخصی نیز پژوهش هایی انجام داده اند و کتاب هایی در این زمینه تالیف و ترجمه کرده اند.

  همان طور که از نام کتاب متوجه می شویم موضوع اصلی، رواندرمانی و ارائه تعریف و چگونگی آن می باشد. در کتاب سعی شده تصویری صحیح از رواندرمانی و روانکاوی در جامعه ی ما نشان داده شود و به نوعی تعریف اصلی آن را از مفاهیم نادرست و تعابیر غلطی که رواج یافته و در ذهن مردم جای گرفته است متمایز کند، مفاهیمی که به دلیل تبلیغات و اطلاع رسانی نادرست به سوء تفاهم ها و مخدوش شدن مرزها دامن زده است. این کتاب به کمک درمانجویانی می آید که راهی که در آن قرار گرفته اند را آگاهانه تر و با اندیشه ی صحیح تر به جلو روند. مولف در مقدمه کتاب به بیان موانعی که بر سر راه درمانجویان قرار می گیرد پرداخته است و با برشمردن آنها دست به مقایسه ی روان شناسی زرد و کوچه بازاری و روان شناسی علمی زده است. کتاب برای مخاطب عام در نظر گرفته شده است اما افراد در جست و جوی درمان را نیز گروه هدف قرار داده است تا درمانجویان تا حد امکان اطلاعاتی مستقل دریافت نمایند و با مطالعه ی کاربردی دوره ی درمان خود را ادامه دهند. به گفته ی مولف« این کتاب شروعی ست که مخاطب را با دریایی از نادانسته ها مواجه می کند که دریافت اطلاعات بیشتر به گذراندن جلسات تحلیل موکول می شود.»

  همانطور که اشاره شد کتاب به صورت پرسش و پاسخ تنظیم شده است که این باعث شده کتاب در مقایسه با کتاب هایی با روش شناسی های دیگر از انسجام کمتری برخوردار باشد که البته در قسمت هایی با آوردن اشکال و جدول هایی مرتبط سعی شده این مشکل برطرف شود.

  در مطالعه کتاب با مثالی برخورد کردم که حیفم آمد در این مطلب به آن اشاره ای نکنم، قبلا این مثال را از دوستی شنیده بودم و مطالعه ی آن در کتاب برایم بسیار جالب بود. این مطلب را برای دوستانی که گرفتاری های روانی دارند اما نمی پذیرند می نویسم که با خواندن مجله های زرد و شرکت در همایش های تغییر ذهن و... فقط درمانپذیری خود را مخدوش تر می کنند: 

  قضیه، مربوط به آزمایشی است که روی پنج میمون انجام شد. پنج میمون را در قفسی قرار دادند که از سقفش یک موز با طناب آویزان شده بود و زیر آن یک پلکان قرار داده بودند. محققان این میمون‌ها را زیر نظر داشتند و به محض اینکه یکی از آن‌ها به سمت پلکان می‌رفت که بالا برود و موز را بردارد، آزمایشگرها روی بقیه میمون‌ها آب سرد می‌ریختند. هر کدام از این پنج میمون یک‌بار از پلکان بالا رفتند و باعث شدند روی بقیه آب ریخته شود.
  بدین ترتیب پس از مدت کوتاهی هر وقت یکی از میمون‌ها به طرف پلکان می‌رفت بقیه میمون‌ها از ترس خیس شدن با زور جلوی او را می‌گرفتند. پس از مدتی برای ممانعت از خورده شدن موز، دیگر نیازی به پاشیدن آب سرد نبود و میمون‌ها خودشان جلوی همدیگر را می‌گرفتند. پس از مدتی، آزمایشگرها یکی از پنج میمون اولیه را با یک میمون جدید جایگزین کردند. میمون جدید که از همه جا بی‌خبر بود، طبیعتا به سمت پلکان رفت تا موز را بردارد. اما در کمال حیرت با برخورد شدید و خشن میمون‌های دیگر مواجه شد. بعد از چند بار امتحان کردن متوجه شد که نزدیک شدن به پلکان موجب حمله دیگر میمون‌ها می‌شود.
  سپس محققان بار دیگر میمون دیگری از چهار میمون اولیه را با میمون جدیدی جایگزین کردند. میمون تازه‌وارد مجددا به مجرد نزدیک شدن به پلکان با حمله سایرین، از جمله میمون تازه‌وارد قبلی (که اصلا طعم آب سرد را نچشیده) مواجه شد. بدین ترتیب محققان میمون‌های اولیه را یکی یکی جایگزین میمون‌های جدید کردند تا در نهایت پنج میمون جدید که هیچوقت آبی به آن‌ها پاشیده نشده بود در قفس باقی ماندند.
  نکته جالب توجه این بود که کماکان هر کدام از این میمون‌های تازه‌وارد که به پلکان نزدیک می‌شد مورد تهاجم بقیه میمون‌هایی که تا به حال آب روی آن‌ها پاشیده نشده بود قرار می‌گرفت. این در حالی بود که هیچ کدام از این میمون‌ها دلیل واقعی این تهاجم و ممنوعیت نزدیکی به پلکان را نمی‌دانستند، اما با این حال از رفتارشان دست بر نمی‌داشتند. و بدین ترتیب به تدریج دیگر هیچ میمونی برای رسیدن به موز تلاش نکرد.

  این مثال نمونه ی بارزی از تاثیر جامعه بر فرد است که هرکس با خواندن آن جرقه ای در ذهنش روشن شده و تصویری مشابه از آن را یادآوری می کند. خیلی از ترس های ما در جامعه بیهوده و اشتباه می باشد عینک اشتباهی به چشمانمان گذاشته شده که دیدمان را تحت تاثیر قرار داده است دیدی اشتباه که ادامه داشتنش آینده ای زیبا را رقم نخواهد زد. کار روانشناسان در تحلیل اینجا روشن می شود که منتظر تغییرهای اجتماعی نمی ماند و با کار روی افراد تلاش می کند جایگاه آنها را در چرخه ی ناقص نشان دهد، چرخه ای که به بقای بیماری روانی کمک می کند. موز در زندگی فردی-اجتماعی هر چیزی می تواند باشد فلسفه و معنای زندگی، آزادی،اراده، عملکردهای ما در شرایط مختلف زندگی، وجود، ناخودآگاه یا شناخت،...

  که ما در برابر هریک مقاومتی از خود نشان می دهیم هر فرد نشانی از جامعه و هر جامعه ای نشانی از تک تک افراد موجود در آن می باشد. تلاش نزدیک کردن این دو به هم می باشد. امید که ما مهره ی درستی در این چرخه ی زندگی باشیم. 

  امیدوارم با مطالعه مطلب و کتاب معرفی شده برای سوالات ذهنتان پاسخ هایی مناسب را یافته باشید.
  زهرا صفایی
  پیوند به ناشر کتاب  مطالب مرتبط:
  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 9 بهمن 1388   -   بازدید ها: 3 440   -   نظرات (2)
  10/11/1388 - 13:41
  نظر: sina


  گروه کاربری: عضو سايت
  تعداد مطالب: 0
  تعداد نظرات: 13
   کتاب معرفی شده را خوانده ام به نظرم کتاب پر مغز و پر محتوایی است
    |     |     |  
  10/11/1388 - 14:09
  نظر: fatemeh n


  گروه کاربری: عضو سايت
  تعداد مطالب: 1
  تعداد نظرات: 9

  این کتاب خوندم، پیشنهاد می کنم که از دست ندینش، چون واقعا کتاب متفاوتی..

    |     |     |  
  پیام سیستم
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
  All Right Reserved By Psiran.com © 2010
  Powered By Datalife Engine
  Main Page   .   Register   .   Rules   .   Sitemap   .   RSS   .   Contact us