///// سخن روز   ////////////////////////////////////// منوی اصلی   //////////////////////////////

کاربر گرامی، ضمن خوش آمد گویی به شما از طرف گروه پی اس ایران؛ برای استفاده از امکانات سایت لازم است عضو آن شوید. لطفا پیش از عضویت، قوانین سایت را به دقت مطالعه فرمایید.

◊ صفحه اصلی ◊ قوانین سایت ◊ عضویت در سایت ◊ تماس با ما ◊ نقشه سایت ◊ RSS v2.0


///// پنل کاربری   ////////////////////////////////بازیابی رمز عبور ... ؟
ثبت نام در سایت ... ؟


///// آخرین مطالب   /////////////////////////////  ///// برترین مطالب   /////////////////////////////

   مطلبی یافت نشد.


  ///// نظر سنجی   ///////////////////////////////  ///// سایت های مفید   /////////////////////////

  گروه پی اس ایران از تبادل لینک با سایت های مرتبط استقبال می کند.

  » انجمن جهانی روانکاوی
  » ملانی کلاین تراست
  » جامعه بالینت
  » لکان دات کام
  » سایت نیلسون روانشناسی دین
  » انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران
  » انجمن روانشناسی ایران
  » انجمن روانکاوی بریتانیا
  » فدراسیون جهانی آموزش روانکاوی
  » فدراسیون جهانی رواندرمانی
  » فدراسیون اروپایی رواندرمانی تحلیلی
  » بالبی سنتر
  انجمن بریتانیایی رواندرمانی و مشاوره
  » زیر شاخه های انجمن روانشناسی امریکا
  » گروه امریکایی انجمن رواندرمانی
  » جامعه رواندرمانگران تاویستوک
  » انجمن رواندرمانی امریکا
  » جامعه پژوهش در رواندرمانی
  » روانشناسی وجودی
  » انجمن انسانگرایی امریکا
  » انجمن انسانگرایی بریتانیا
  » انستیتو ویکتور فرانکل
  » کن ویلبر
  » سایت نیلسن روانشناسی دین
  » سایت آلبرت الیس
  » کاریزما مشاور
  » انجمن فارسی سره


  ///// بایگانی مطالب   ///////////////////////////

  • 80
  دونالد وودز وینی کات، مادران جوان و نیاز نوزادان
   

  وینی کات
  مادران جوان و نیاز نوزادان

  گزیده ای از کتابی به همین نام تالیف :دونالد وودز وینی کات ،ترجمه: اشرف کربلایی نوری نشر دانژه،1385 ،خلاصه سازی توسط گروه پی اس ایران

  در دنیای مدرن کنونی ارتباط مادران جوان با مادران قدیمی تر و مادر بزرگها به سبب اشتغالات فراوان و سبک جدید زندگی کاهش یافته است. از این رو مادران جوان خود باید در صدد جستجوی اطلاعات و شیوه های صحیح فرزندپروری باشند. و این تلخیص اهم مطالبی که در این باره مطرح گردیده است را بیان می کند.

  دانستن و فرا گرفتن:

  خیلی مسائل و راهکارها وجود دارند که مادران جوان باید بدانند و بیاموزند. در ابتدا مسئله آموزش گرفتن حائز اهمیت است، یک نوزاد گاهی در آغوش فردی احساس آرامش می کند و گاه در آغوش فردی دیگر آزار می بیند، ممکن است فرض کنیم کودک در آغوش خواهر یا برادر خود آزار می بیند در حالیکه چنین نباشدو حساسیت بیش از حد ما باعث شود فرد کودک را بیش از حد  در بغل بفشارد. در مورد مادران این مطلب حساسیت برانگیز نیست زیرا شما مادران نگرانی از در آغوش گرفتن طفل ندارید، در نتیجه وی را نمی فشارید و آزار نمی دهید. و زمانی که کودک دچار فشار نباشد و نقس کشیدن شما را احساس کند به وی احساس خوشایندی دست می دهد. در واقع بهتر است مادرانی که احساس نگرانی و دلواپسی دارند از گهواره استفاده کنند و همچنین مواقعی که خوابتان می آید و دچار افسردگی هستید نیز از گهواره استفاده کنید.

  مطلب مهم دیگر شیردهی نوزادان است. تغذیه با شیر مادر ضرورت مطلق ندارد و در مواردی که مادر دارای مشکل مشخصی است نباید به آن اصرار ورزید. در حالت شیر دهی کودک از لحاظ شخصیتی کاملاً در گیر این مسئله است. برخی از کودکان در حالت شیر خوردن دچار خشم و ناکامی می شوند، پس باید متوجه باشیم که حالت کودک را در نظر بگیریم. در واقع این مهم نیست که کودک ما با یک شیشه شیر می خورد یا با سینه مادر، بلکه این مهم است که ما حالات کودک خود را در نظر بگیریم و بدانیم در چه موقعی احساس آرامش بیشتری به وی دست می دهد.

  نوزاد و مادرش:

   این موضوع مسئله پیچیده ای است و اگر از مادر بیش از پدر یاد می کنیم امیدواریم پدران درک کنند. در واقع مادران استعداد شگفتی را جهت همذات پنداری با کودک در خود می پرورانند و به این ترتیب می توانند نیازهای اساسی کودک را برآورده سازند به طوری که هیج ماشینی قادر به تقلید از آنها نیست  ودر آغوش گرفتن نمونه عالی مراقبت از کودک است. میان کودکی که او را به حد کافی در آغوش گرفته اند و کودکی دیگر که به حد کافی در آغوش گرفته نشده است تفاوت قابل توجهی وجود دارد. کودک دوم دچار انحراف در رشد عاطفی می گردد و دچار آشفتگی می شود.

  حال به این مسئله می پردازیم که روان کاوی چگونه می تواند به روشن شدن مسائل مربوط به روانشناسی نوزاد کمک کند. در واقع روان کاو برای کمک به بیمار به دوران کودکی او می پردازد و برای پژوهشگری در روانشناسی دوران نوباوگی مناسب ترین فرد بیمار اسکیزوفرنایی مرزی - یعنی کسی است که شخصیت او از چنان حدی از کارآمدی برخوردار است که بتواند در جلسات روانکاوی حضور یابد - است، و بیان رویاها و اتفاقاتی که در کودکی ما رخ می دهد به روانکاو کمک می کند تا به درمان بپردازد. برای دانستن این مطلب که فردیت انسانی از چه زمان موجودیت پیدا می کند لازم است که مراحل رشد را به دقت بشناسیم و بررسی کنیم.

  مرحله اول خیال بچه دار شدن است، موجودیت کودکان از خیال بچه دار شدن آغاز می شود و مرحله بعد انعقاد نطفه است که می تواند با قصد طبیعی بچه دار شدن یا بطور تصادفی باشد. مرحله سوم شکل گیری مغز به عنوان عضوی از بدن است و شروع رشد جنین زنده است. مانند لگد زدن، مرحله پنجم مرحله ماندگاری است، در این مرحله می توان گفت که جنین ماندنی است و حتی اگر نارس متولد شود شانس بقا دارد که بستگی به شرایط مناسب محیطی و مراقبت هایی بسیار دقیق پزشکی دارد. در مرحله ششم است که روانشناسی معنا می یابد و این زمانی است که کودک رحم را ترک می کند. مرحله هفتم مرحله تولد است.

   و اینک همگان او را به عنوان یک فرد انسانی به رسمیت می شناسند. مرحله هشتم شامل عوامل وراثتی است که گرایش به سوی بالندگی را در فرد تعیین می کند و فرایندهای بیماریهای جسمی بر آن تاثیر می گذارد.و کودک وجود خود را در می یابد و صاحب نوعی هویت مستقر نه در ذهن ناظران بیرونی بلکه در ذهن خود کودک و شود و در مرحله نهم استعداد درک واقعیت در کودک پرورش می یابد و از پذیرش این واقعیت سود فراوان می برد، و در مرحله دهم مجموعه ای از اخلاقیات شخصی شکل می گیرد که تا حد زیادی به آموزگاران دینی مربوط می شود و کودک نسبت به اعمال خود احساس مسئولیت می کند. در مرحله بعدی که کودک به بازی کردن می پردازد می تواند به یک حیات فرهنگی دست یابد و این حیات فرهنگی به تندرستی مربوط می شود و مادامی که در یک کودک وجود دارند خبر حیاتی و مهمی از فردیت آن کودک هستند و بالاخره مرحله آخر واقعیت روانی شخص است. هر فرد بر حسب تجارب خود و توان ذخیره سازی تجارب و استعداد ایمان آوردن یا اعتماد کردن را در خود می پروراند.

  سهم روانکاوی در مامائی:

  علت بسیاری از تعارضات جسمانی تعارض در حیات عاطفی و ناخودآگاه بیمار است و در واقع توجه به اینکه مادر از روان شناختی در سلامت است یا خیر، مورد توجه ماما قرار می گیرد و ارتباط با پزشک و پرستار حائز اهمیت است زیرا مادری که سالم و بالغ است به راحتی و بدون شناخت نمی تواند به پزشک یا پرستار اطمینان کند. در نقطه مقابل مادر سالم و بالغ مادری داریم که بیمار است، در واقع به بلوغ عاطفی نرسیده است، احیاناً دچار افسردگی، اضطراب یا پریشان حال است و در این مورد پرستار باید بیمار خود را بشناسد و ماما نیازمند آموزش ویژه برای تشخیص بزرگسالان مبتلا به بیماریهای روانی باشد. و طبیعی است که مادر ناسالم به مراقبت های ویژه ای نیازمند است. در کار تخصصی روانکاوی درمی یابیم که مادری که به تازگی وضع حمل کرده است در وضعیت حساسی به سر می برد و مستعد بیماریهای روانی است و افرادی که با وی سرو کار دارند باید در زمینه مراقبت های ویژه از وی  اطلاعات دقیق و کاقی داشته باشند.

  وابستگی در کودکیاری:

  وابستگی یک واقعیت است و از آنجایی که نوزادان در آغاز زندگی خود موجوداتی بسیار وابسته هستند از هر آنچه که رخ می دهد لزوماً تاثیر می پذیرند و آن چیزی که حس پیش بینی پذیری را در نوزاد بنا می کند همانا انطباق مادر با نیازهای نوزاد است. ابتدا نیازهای جسمی نوزاد مطرح اند.

  مثلاً نوزاد نیاز دارد که او را از جایش بلند کنند و به پهلوی دیگر بخوابانند و یا نوزادی نیاز به گرمای بیشتری دارد و همچنین نیازهای ظریف تری وجود دارد مثلاً نیاز به شنیدن ضربان قلب فردی بزرگسال و عدم رسیدن به این نیازها اثرات مخرب روحی در کودک ایجاد می کند که در بزرگسالی منجر به اختلالات روانی می گردد.

  در اینجا راهکار هایی را ذکر می کنیم تا در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد:

  • 1- سرزندگی ارتباط متقابل میان مادر و نوزاد که از جمله این راهها حرکات مربوط به تنفس مادر و گرمای نفس او و بوی مادر است.
  • 2- بازی و سرگرمی، این مسئله بین مادر و نوزاد زمینه ای فراهم می آورد که می توان آن را سرزمین مشترک نامید بنابر این بازی با کودک را از یاد نبرید.
  • 3- استفاده کودک از صورت مادر مهم است یعنی کودک ارتباط چهره به چهره با مادر دارد، اگر مادر افسرده باشد یا مشغولیت ذهنی دیگری داشته باشد چیزی از چهره مادر نمی بیند.
  • 4- ارتباط خاموش یعنی کودک در لحظه چیزی طلب می کند و مادر بلافاصله حدس می زند و نیاز وی را مرتفع می سازد.

  به این ترتیب در خاتمه به این حقیقت می رسیم که نوزاد ارتباطی خلاقانه برقرار می کند و به موقع توانایی کاربرد یافته های خود را به دست می آورد.

  مطالب مرتبط:
  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 30 آبان 1388   -   بازدید ها: 3 706   -   نظرات (0)
  پیام سیستم
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
  All Right Reserved By Psiran.com © 2010
  Powered By Datalife Engine
  Main Page   .   Register   .   Rules   .   Sitemap   .   RSS   .   Contact us