///// سخن روز   ////////////////////////////////////// منوی اصلی   //////////////////////////////

کاربر گرامی، ضمن خوش آمد گویی به شما از طرف گروه پی اس ایران؛ برای استفاده از امکانات سایت لازم است عضو آن شوید. لطفا پیش از عضویت، قوانین سایت را به دقت مطالعه فرمایید.

◊ صفحه اصلی ◊ قوانین سایت ◊ عضویت در سایت ◊ تماس با ما ◊ نقشه سایت ◊ RSS v2.0


///// پنل کاربری   ////////////////////////////////بازیابی رمز عبور ... ؟
ثبت نام در سایت ... ؟


///// آخرین مطالب   /////////////////////////////  ///// برترین مطالب   /////////////////////////////

   مطلبی یافت نشد.


  ///// نظر سنجی   ///////////////////////////////  ///// سایت های مفید   /////////////////////////

  گروه پی اس ایران از تبادل لینک با سایت های مرتبط استقبال می کند.

  » انجمن جهانی روانکاوی
  » ملانی کلاین تراست
  » جامعه بالینت
  » لکان دات کام
  » سایت نیلسون روانشناسی دین
  » انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران
  » انجمن روانشناسی ایران
  » انجمن روانکاوی بریتانیا
  » فدراسیون جهانی آموزش روانکاوی
  » فدراسیون جهانی رواندرمانی
  » فدراسیون اروپایی رواندرمانی تحلیلی
  » بالبی سنتر
  انجمن بریتانیایی رواندرمانی و مشاوره
  » زیر شاخه های انجمن روانشناسی امریکا
  » گروه امریکایی انجمن رواندرمانی
  » جامعه رواندرمانگران تاویستوک
  » انجمن رواندرمانی امریکا
  » جامعه پژوهش در رواندرمانی
  » روانشناسی وجودی
  » انجمن انسانگرایی امریکا
  » انجمن انسانگرایی بریتانیا
  » انستیتو ویکتور فرانکل
  » کن ویلبر
  » سایت نیلسن روانشناسی دین
  » سایت آلبرت الیس
  » کاریزما مشاور
  » انجمن فارسی سره


  ///// بایگانی مطالب   ///////////////////////////

  • 80
  اریک برن و بازی های روانشناختی
     اریک برن  اریک برن (بنیانگذار تحلیل رفتار متقابل)

  زندگی نامه اریک برن:

  در دهم می 1910 میلادی در شهر مونترال در ایالت کبک کانادا با نام اصلی لئونارد بزستاین متولد شد. پدر و مادر برن هر دو فارق التحصیل دانشگاه مک گیل بودند. پدرش در سن 38 سالگی در گذشت. برن در سال 1935 از دانشکده پزشکی مک گیل مدرک پزشکی و جراحی گرفت. دوره ی دستیاری روان پزشکی خود را در کلینیک روان پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه نیوجرسی شروع کرد. اولین مقام او دستیاری روان پزشکی بالینی در بیمارستان ام.تی.زیون نیویورک بود، و در سال 1940 طبابت خصوصی در نوراک کنیتکت را شروع کرد. همان جا بود که با اولین همسرش به نام الینور آشنا شد و ازدواج کرد. در سال 1941 در مؤسسه ی روانکاوی نیویورک آموزش روانکاوی دید و توسط پاول فدرن روانکاوی شد.

  در جنگ جهانی دوم از سال 1943 تا 1946 در یگان پزشکی ارتش آمریکا خدمت کرد و در طول خدمتش از درجه سروان یکمی به سرگردی رسید. در سال 1947 توسط اریک اریکسون روانکاوی شد و روانکاوی او تحت نظر اریکسون دو سال طول کشید. مدت زیادی از روانکاوی شدن برن توسط اریکسون نگذشته بون که عاشق زن مطلقه ی جوانی به نام دروتی دی ماس وی می شود و تصمیم می گیرد با او ازدواج کند. او اکثر کتابهایش را در سال های 1949 تا 1964 نوشت و در سال 1964 از دروتی جدا شد. برن از همان آغاز که قصد احراز درجه ی روانکاوی را داشت در نوشته هایش با مفاهیم ناخودآگاه فرویدی مخالف بود. در سال 1956 درخواست عضویت او با این رای که شرایط روانکاو شدن را ندارد و باید سه یا چهار سال  دیگر تحلیل شود رد شد. این مسئله اورا تکان داد و او تصمیم گرفت رویکرد شخصی جدیدی را پی ریزی کند. او دو مقاله مهم و سرنوشت ساز به نام شهود، تصویر ایگو و حالات ایگویی در دوان درمانی نوشته بود. او نشان داد که چطور به مقهوم حالات ایگویی رسیده و ایده ی جدا کردن بالغ از کودک را از کجا گرفته است.

  برن در مقاله ی دومش طرح سه جزئی امروزی والد-بالغ-کودک را ریخت و روش سه حلقه ای ترسیم این حالات را به دنیای روان شناسی نشان داد. برن نظریه اش را تحلیل ساختاری نامید و آن را رویکردی جدید در روان درمانی دانست. چند ماه بعد مقاله ی سومی به نام تحلیل رفتار متقابل که  در سال 1957 آن را ارائه داد نوشت و روش جدید و مؤثر گروه درمانی تحریر کرد. او در سال 1967 با توره پتروسن ازدواج کرد و در سال 1970 سومین طلاق زندگی اش را تجربه کرد. در سال 1970 بر اثر حمله قلبی فوت کرد.

  تحلیل رفتار متقابل

  این نظریه دارای سه نقش است:

  1-نقش نظریه شخصیت

  2-نقش مدلی برای ارتباط

  3-نقش مطالعه ی الگوهای رفتاری تکراری

  تحلیل گران رفتار متقابل می گویند: هر کس در واقع سه نفر است. یعنی مردم به سه شیوه عمل می کنند؛ به شیوه والد، به شیوه بالغ، به شیوه کودک. و به این سه شیوه رفتار حالات ایگویی می گویند.

  والد: تعالیم دیگران

  بالغ: اندیشه ما در مورد زندگی

  کودک: احساس ما درباره ی زندگی

  کودک در تحلیل رفتار متقابل منبع خیر است. یگانه منبع خلاقیت، سرگرمی و تولید و یگانه منبع تجدید و نوسازی زندگی است. کودک گاهی در بزرگسالان خودش را نشان می دهد. گاهی در بدترین حالت به طور کامل بر زندگی شخص سایه می اندازد. این حالت در آدم هایی که ناراحتی های هیجانی شدید دارند می بینیم، و باعث می شود رفتارهای خود مخرب و کنترل نشده انجام بدهند.

  والد همچون ضبط صوت است. او مجموعه ای از عقاید ضبط شده و پیش داوری هاست. والد گاهی بسیار کنترل کننده و ظالم است و گاهی زندگی بخش و حمایت گر و رئوف. به والدی که همیشه انتقاد می کند والد ایرادگیر می گویند و گاهی والد مانع از این می شود که شخص از کودک و بالغ خود استفاده کند چنین شخصی مشکلات بزرگی دارد زیرا انسان کارآمد انسانی است که در مواقع ضروری به هر سه حالت ایگویی خویش دسترسی دارد.

  بالغ عاری از هیجانات است و منطقی عمل می کند ولی منطقی بودن همیشه بهترین راه حل نیست و انسان رشد یافته انسانی نیست که فقط با حالت ایگویی بالغ خود زندگی کند. همواره باید بین این سه حالت ایگویی توازن برقرار باشد. مبادلات رفتاری وقتی رخ می دهند که کسی با دیگری رابطه برقرار می کند. در مبادلات رفتاری یک حالت ایگویی هر یک از طرفین با حالت ایگویی طرف مقابل در گیر می شود. در مبادلات رفتاری ضربدری حالت ایگویی نقر مقابل به حالت ایگویی تحریک کننده مبادله رفتاری پاسخ می دهد. زمانی که مبادله رفتاری از نوع تکمیلی است ارتباط طرفین ادامه خواهد یافت. و هرگاه اختلالی در روابط پیش می آید علتش مبادله ضربدری است. مبادلات پنهانی زمانی صورت می گیرد که حرف و منظور  آدم ها همخوانی نداشته باش. تحلیل گران رفتار متقابل آدم ها را تشویق می کنند با دیگران و با خودشان در رابطه با خواسته ها و احساساتشان صادق باشند و از پنهان کاری دست بردارند.

  مجوز، محافظت و توازن

  مجوز قسمت مهم تحلیل رفتار متقابل است. درمانگر در این روش به مراجع می گوید تو می توانی کاری را که پدر و مادرت یا دیگران گفته اند غلط است انجام دهی و هر چیزی که نیاز داری طلب کنی. در این زمان فرد مجوز می گیرد تا مقابل فشار دیگران بایستد. به همین دلیل محافظت بخش بسیار مهم فرایندد تفسیر است و در نتیجه توان فرد می رود.

  تحلیل رفتار متقابل در عصر ارتباطات

  روان درمانگران موظف هستند اطلاعات مقید و تقویت کننده بدهند و دروغ های سمی و اطلاعات غلط را بزدایند. تحلیل گران رفتار متقابل جزئیات و ساز و کارهای مبادله اطلاعات را بررسی می کنند و متخصص دانش اطلاعات مدار هستند.

  فشارهای وارد بر مغز: معالجه از طریق صحبت جای درمان معنوی را که خودش قبلا ً جایگزین درمان پزشکی شده بود گرفت. هر دو رویکرد معنوی و پزشکی معتقدند که اختلالات روانی محصول وارد آمدن فشارهای غیر عادی بر مغز هستند.

  کاربرد نظریه ی بازیها در دنیای کار

  هر یک از ما بازی های خاص خودمان را داریم و آشنایی ما به دوران کودکی مان بر می گردد. خوشحالی، شنگولی و رضایت خاطر ایجاد می کند و نوازش های منفی احساسات بدی مثل نا امیدی و اندوه. تکرار این احساسات خوب و بد آنها را برای ما مهم می کند و باعث می شود زندگی را همین احساسات بدانیم. به این ترتیب زندگی خوب سناریویی می شود که احساسات خوب زیادی در آن باشد و احساسات بدی مثل یأس و حساس گناه در آن نباشد. مثلا یکی از بازیها، "حالا گیرت آوردم پدر سوخته" است که وقتی شروع می شود که یکی بخواهد دیگری را خیط کند. در این موقعیت این بازی رخ می دهد که معمولا این بازی خاص رؤسا است.

  بازی دیگر- یک اردنگ به من بزن: این بازی هم در ادارات زیاد انجام می شود و بازیگر اصلی دنبال نوازش منفی است و با دیگران طوری رفتار می کند که به او اردنگ بزنند به این ترتیب به خواسته اش می رسد. اسن بازی بر ایجاد احساس طرد شدن اجرا می شود. بازی ها معرف موضع زندگی ما هستند.

  بازی هایی که موضع عده خوب هستم و تو خوب نیستی را تقویت می کنند، معمولا با عصبانی شدن، تحقیر کردن دیگران، برتری طلبی و تنفر همراهند.

  برای شناخت اصلی آدم ها با چند بازی نمی توانیم چیزی دریابیم بلکه باید بازی های آنها و شدت و ... و بازی هایشان را بدانیم و گاهی آنها را زیر بگیریم.

  پیشنهادات

  ما معمولا بازی هایمان را نا هشیارانه اجرا می کنیم و در گیر بازیهای دیگران می شویم. پس بهتر است که:

  • 1- احساستان را بشناسید. برای آن که درگیر بازیها نشوید ابتدا باید ببینید مشغول انجام کدام بازی هستید. و یکی از راه های شناخت آنها تشخیص بازی ها مخصوصاً در مراحل پایانی آنها و نگاهی که از آن دارید. و بفهمید که دیگران چه موقع شما را ناکام و عصبانی می شود و ببینید چه اتفاقی می افتد که حال شما بهتر می شود.
  • 2- ضمنی ها را علنی کنید. و یک روش خلاص شدن از بازی ها شناخت وقایع و تحلیل و در میان گذاشتن آنها با طرف های مقابلتان و تمایل نشان دادن به کناره گیری از آنهاست.

  نتیجه و جمع بندی

  برن یکی از شخصیت های برجسته روانپزشکی بود. وی نخستین مقاله تحلیل رفتار متقابل را در سال 1957 منتشر کرد. وی به کارهای بالینی و تحقیقات بزرگی ادامه داد مشهورترین کتاب وی "بازی های مردم" است. وی الگوهای رفتاری خاصی را که از لحاظ اجتماعی نا کارآمد بودند و به آنها بازی می گفت، تعریف کرد. این بازی ها مبادلات رفتاری احساسات منفی را نشان می دهند و یا هیجانات واقعی آدم ها را مخفی می کنند توصیف کرد. از وی 30 کتاب و مقاله، و نظریه تحلیل رفتار متقابل و انجمن بین المللی تحلیل رفتار متقابل به جا مانده بود.

   

   

   

  مطالب مرتبط:
  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 1 مهر 1388   -   بازدید ها: 5 426   -   نظرات (0)
  پیام سیستم
  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
  All Right Reserved By Psiran.com © 2010
  Powered By Datalife Engine
  Main Page   .   Register   .   Rules   .   Sitemap   .   RSS   .   Contact us