///// منوی اصلی   //////////////////////////////

کاربر گرامی، ضمن خوش آمد گویی به شما از طرف گروه پی اس ایران؛ برای استفاده از امکانات سایت لازم است عضو آن شوید. لطفا پیش از عضویت، قوانین سایت را به دقت مطالعه فرمایید.

◊ صفحه اصلی ◊ قوانین سایت ◊ عضویت در سایت ◊ تماس با ما ◊ نقشه سایت ◊ RSS v2.0


///// پنل کاربری   ////////////////////////////////بازیابی رمز عبور ... ؟
ثبت نام در سایت ... ؟


///// آخرین مطالب   /////////////////////////////  ///// برترین مطالب   /////////////////////////////

   مطلبی یافت نشد.


  ///// نظر سنجی   ///////////////////////////////  ///// سایت های مفید   /////////////////////////

  گروه پی اس ایران از تبادل لینک با سایت های مرتبط استقبال می کند.

  » انجمن جهانی روانکاوی
  » ملانی کلاین تراست
  » جامعه بالینت
  » لکان دات کام
  » سایت نیلسون روانشناسی دین
  » انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران
  » انجمن روانشناسی ایران
  » انجمن روانکاوی بریتانیا
  » فدراسیون جهانی آموزش روانکاوی
  » فدراسیون جهانی رواندرمانی
  » فدراسیون اروپایی رواندرمانی تحلیلی
  » بالبی سنتر
  انجمن بریتانیایی رواندرمانی و مشاوره
  » زیر شاخه های انجمن روانشناسی امریکا
  » گروه امریکایی انجمن رواندرمانی
  » جامعه رواندرمانگران تاویستوک
  » انجمن رواندرمانی امریکا
  » جامعه پژوهش در رواندرمانی
  » روانشناسی وجودی
  » انجمن انسانگرایی امریکا
  » انجمن انسانگرایی بریتانیا
  » انستیتو ویکتور فرانکل
  » کن ویلبر
  » سایت نیلسن روانشناسی دین
  » سایت آلبرت الیس
  » کاریزما مشاور
  » انجمن فارسی سره


  ///// بایگانی مطالب   ///////////////////////////

  فوکوفوکو دو دوره فکري و به تبع آن دو دسته آثار دارد. دوره اول ديرينه شناسي است، او در اين دوره به شرايط امکان علوم اجتماعي مي پردازد. رويه او در تحليل نهاد ها غير گفتماني، و در تحليل علوم گفتماني است. در ديرينه شناسي فوکو به دنبال توصيف آرشيوي از احکام رايج در يک عصر و جامعه خاص است. دوره دوم فکري فوکو تبارشناسي نام گرفته است. او در اين دوره تحت تاثير نيچه است. در تبار شناسي او به دنبال تحليل شرايطي است که انسان ها ابژه و سوژه مي شوند. کتاب مراقبت و تنبيه جزء آن دسته آثار فوکو است که به تبار شناسي انسان مدرن به منزله ابژه دانش مي پردازد.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 3 744   -   نظرات (1)   -   ادامه مطلب ...

   

  فوکومراقبت و تنبیه (به فرانسوی:Surveiller et punir )‏ با عنوان فرعی زایش زندان (به فرانسوی:Naissance de la prison )‏ عنوان کتابی است از میشل فوکو، فیلسوف فرانسوی.

  فوکو در سالهای ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ سخنرانی‌هایی در فرانسه و برزیل شامل بررسی جامعهٔ جزایی و قدرت قضایی انجام داد. این پژوهش در سال ۱۹۷۵ به انتشار کتاب مراقبت و تنبیه: زایش زندان انجامید.

  در این کتاب فوکو دودمان شکل گیری کالبد و ذهن را در چارچوب نظام‌های مراقبتی و انضباطی قدرت مورد مطالعه قرار می‌دهد و مدعی است که در نهادهایی چون مدارس،زندانها، بیمارستان‌ها و کارگاه‌ها تکنیک‌های انضباطی خاص به کار می‌رود و در چهارچوب آنها مقررات حاکم بر رفتار و سلوک،اقدامات مراقبتی و شیوه‌های نظارت بر آنها تدوین و به معرض اجرا در می‌آید. زندگی دانش آموزان، سربازان، بیماران و زندانیان در معرض مراقبت و نظارت و تهیه گزارش قرار می‌گیرد و رفتار بهنجار مورد تشویق و رفتار نامطلوب با اقدامات مجازاتی مواجه می‌شود. هدف غایی مراقبت و نظارت و انضباط، بهنجار نمودن فرد و از میان بردن بی انضباطی‌های اجتماعی و روانی و سر انجام تربیت انسان‌هایی مطیع و سود آور در جامعه‌است.

  فوکو می‌گوید در شیوه‌های مراقبتی و کیفری ماقبل مدرن روش‌های وحشیانه شکنجه و آزار بدنی به کار می‌رفت. اما به تدریج از قرن هیجدهم به بعد مجازات‌های بدنی جای خود را به مجازات‌های ظریف روانی داد. از این تاریخ مجازات‌های جدید روح را آماج خود قرار داد، مجموعه کیفرشناسی جدید به جانب مراقبت فراگیر معطوف شد. از این تاریخ به بعد زندان‌ها، مدارس و آسایشگاه‌های روانی به منظومه‌هایی از نظارت فراگیر تبدیل شد که فرد را در معرض مراقبت دایمی و بدون وقفه قرار می‌داد و به تهیه پرونده و گزارش‌هایی تفصیلی از رفتار فرد و تدوین شناخت شناسانه از این داده‌ها مدد می‌رساند. در این منظومه که فوکو آن را «میکروسکوپ قدرت» می‌نامد، گفتمان علمی، اجتماعی و کیفیات سیاسی قدرت و ذهنیت فردی با هم تلاقی می‌کنند و به صورتی ظریف و پیچیده بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

  در گشت و گذاری در وب به خلاصه ای از این کتاب برخوردم که بهتر دیدیم با یک زندگی نامه که در ویکی پدیای فارسی از فوکو آمده است با شما کاربران علاقمند به اشتراک بگذاریم.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 4 100   -   نظرات (0)   -   ادامه مطلب ...

  ژنومتحقیقات محققان آمریکایی و ژاپنی نشان می دهد که حدود 8 درصد از مواد ژنتیکی انسان از یک ویروس می آید و ارتباطی به اجداد انسان ها ندارد. این مطالعه نشان داد که ژنوم انسان و دیگر پستانداران محتوی DNA است که از یک ویروس به نام "برناویروس" مشتق شده است. برناویروس، یک ویروس RNA است که در هسته سلول رونویسی و همانند سازی می کند. محققان می گویند این ویروس منتقل شده به DNA انسان، موجب ناهنجاری های روانی مانند اسکیزوفرنی و تغییر حالات روانی در انسان می شود.

  اصل خبر را در لینک http://www.sciencedaily.com/releases/2010/01/100107103621.htm دنبال کنید.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 3 872   -   نظرات (1)   -   ادامه مطلب ...
  هیستریاختلال تبدیلی در اثر واپس زدن تعارض درون روانی ناخودآگاه و تبدیل اضطراب به یک نشانه جسمی ایجاد می شود. تعارض بین یک تکانه غریزی(مثل پرخاشگری یا جنسی) و موانع آشکار شدن آن ایجاد می شود. نشانه ها امکان ابراز نسبی میل یا آرزوی ممنوع را فراهم می سازد اما آنقدر آنرا تحریف می کند که بیمار می تواند از مواجهه خودآگاه با تکانه های نامقبول خود دوری جوید.

  نشانه ی اختلال تبدیلی ارتباط نمادینی با تعارض ناخودآگاه دارد. این نشانه ها بیمار را قادر می سازد به دیگران چنین القاء کند که وی نیاز به توجه ویژه و درمان بخصوصی دارد. این نشانه ها ممکن است به صورت ابزاری غیر کلامی برای کنترل یا بازی دادن دیگران درآیند.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 3 204   -   نظرات (0)   -   ادامه مطلب ...
  altبا توجه به اینکه برخی مطالب سایت دست نویس هستند و تا به تایپ رسیدن آنها زمان می برد نوشته ای در مورد همه گیرشناسی و تعریف اختلال تبدیلی را منتشر می کنیم امیدواریم تایپیست محترم امتحان هایش را با موفقیت بگذراند تا  مطالب بیشتری را روی سایت بگذاریم.
  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 3 289   -   نظرات (1)   -   ادامه مطلب ...

    شارکو                                                       یادداشتی در مورد تاریخچه اختلال تبدیلی، قسمتی از یک مقاله در مورد اختلال تبدیلی از احمدرضا محمدپور است که قسمت های دیگر آن نیز به تدریج در پی اس ایران منتشر می شود.

  سندرمی که اینک اختلال تبدیلی نامیده می شود، در اصل نا سندرومی توأم بود که امروزه اختلال جسمانی کردن نام دارد و به مجموعه این دوسندرم هیستری، واکنش تبدیلی یا واکنش تجزیه ای اطلاق می شد. بریکه وژان مارتین شارکو[1] به تاثیر وراثت بر علایم و ارتباط مشترک با حادثه آسیب رسان توجه کرده اند و از این طریق به پیدایش مفهوم اختلال تبدیلی کمک کرده اند. اصطلاح «تبدیل» را ابتدا زیگموند فروید معرفی کرده که براساس تجربه اش با آنا اُُ، چنین فرض کرده که نشانه های اختلال تبدیلی بازتابی از تعارضات ناخودآگاه است.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 3 012   -   نظرات (1)   -   ادامه مطلب ...
  All Right Reserved By Psiran.com © 2010
  Powered By Datalife Engine
  Main Page   .   Register   .   Rules   .   Sitemap   .   RSS   .   Contact us