///// منوی اصلی   //////////////////////////////

کاربر گرامی، ضمن خوش آمد گویی به شما از طرف گروه پی اس ایران؛ برای استفاده از امکانات سایت لازم است عضو آن شوید. لطفا پیش از عضویت، قوانین سایت را به دقت مطالعه فرمایید.

◊ صفحه اصلی ◊ قوانین سایت ◊ عضویت در سایت ◊ تماس با ما ◊ نقشه سایت ◊ RSS v2.0


///// پنل کاربری   ////////////////////////////////بازیابی رمز عبور ... ؟
ثبت نام در سایت ... ؟


///// آخرین مطالب   /////////////////////////////  ///// برترین مطالب   /////////////////////////////

   مطلبی یافت نشد.


  ///// نظر سنجی   ///////////////////////////////  ///// سایت های مفید   /////////////////////////

  گروه پی اس ایران از تبادل لینک با سایت های مرتبط استقبال می کند.

  » انجمن جهانی روانکاوی
  » ملانی کلاین تراست
  » جامعه بالینت
  » لکان دات کام
  » سایت نیلسون روانشناسی دین
  » انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران
  » انجمن روانشناسی ایران
  » انجمن روانکاوی بریتانیا
  » فدراسیون جهانی آموزش روانکاوی
  » فدراسیون جهانی رواندرمانی
  » فدراسیون اروپایی رواندرمانی تحلیلی
  » بالبی سنتر
  انجمن بریتانیایی رواندرمانی و مشاوره
  » زیر شاخه های انجمن روانشناسی امریکا
  » گروه امریکایی انجمن رواندرمانی
  » جامعه رواندرمانگران تاویستوک
  » انجمن رواندرمانی امریکا
  » جامعه پژوهش در رواندرمانی
  » روانشناسی وجودی
  » انجمن انسانگرایی امریکا
  » انجمن انسانگرایی بریتانیا
  » انستیتو ویکتور فرانکل
  » کن ویلبر
  » سایت نیلسن روانشناسی دین
  » سایت آلبرت الیس
  » کاریزما مشاور
  » انجمن فارسی سره


  ///// بایگانی مطالب   ///////////////////////////

  gattari
  پس از ژاک لکان روانکاوی او افزون بر ژک آلن میلر که در حکم داماد و شارح اصلی نظریه او بود با کسانی چون دلوز و گاتاری و شاید به همان نسبت اسلاووی ژیژک ادامه یافت. هر چند این ادامه به شکل الزامی به معنای امتداد پیروانه نبود. به ویژه یک دگردیسی نظری را در زوج نویسنده دلوز و گاتاری می توان مشاهده کرد.هر چقدر ژیژک کوشید لکان را با هگل خوشمزه تر کند یا امر واقع او را خورشید منظومه نظریه های خود قرار دهد دلوز و گاتاری شیزوکاوی را پایگاه اساسی ترین انتقاد خود از ژاک لکان قرار دادند. اینکه زیگموند فروید با کار روی هیستری، لکان با کار روی پارانوید یا کلاین با کار روی افسردگی نظریه های خود را سر و سامان دادند در این زوج نیز ادامه یافت و با کار روی هذیان های بیماران اسکیزوفرن به صورت بندی نظری خود دست یافتند. به تدریج از فلیکس گاتاری و ژیل دلوز بیشتر در پی اس ایران خواهید دید. برای شروع ،مصاحبه ای با دلوز و گاتاری با ترجمه بابک سلیمی زاده و عنوانی که ما برایش انتخاب کرده ایم را برای مطالعه شما روی سایت می گذاریم.
  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 3 715   -   نظرات (5)   -   ادامه مطلب ...

  فرویدزيگموند فرويد در ششم ماه مي 1856 در فريبرگ در خانواده‌اي از طبقه متوسط متولد شد. فريبرگ يك شهر تجاري كوچك در موراويا  واقع در يكصد و پنجاه مايلي شمال وين بود كه در آن زمان بخشي از مجارستان و اتريش محسوب مي‌شد و در قلمرو فرمانروايي هپزبرگ  قرار داشت.

  فرويد اولين فرزند جاكوب فرويد و آماليا ناتانسون  بود. كودك تازه وارد را «سليمان زيگزماند» ناميدند. « زيگزماند» يك اسم آلماني برگرفته از واژه Sign به معني پيروزي است. « سليمان» هم نامي يهودي است كه جاكوب به خاطر بزرگداشت پدر تازه در گذشته‌اش براي پسر خود درنظر گرفت. فرويد هنگام ورود به دانشگاه نامش را به « زيگموند » ،مختصر كرد و به همين نام نيز معروف شد. البته او را در كودكي « زيگي » صدا كردند و مادرش تا هفتاد سالگي نيز هنوز او را « زيگي » خطاب مي‌كرد.

         انتخاب دو نام « زيگيزمان » و « سليمان » گوياي آن است كه جاكوب و خانواده‌اش در مرز ميان زندگي سنتي يهود و مسير جديد آزادي و تساوي قرن نوزدهم قرار داشتند...............
  این زندگینامه توسط آقای سینا رحیمی در اختیار پی اس ایران قرار گرفته است  که پیشتر کتاب زیگموند فروید را برای نشر دانژه کار کرده اند با سپاس از همکاری ارزشمندشان.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 4 306   -   نظرات (3)   -   ادامه مطلب ...

  رایش 
     ویلهلم رایش روانکاوی است که زندگی اش بیشتر شبیه یک تراژدی آشفته است. بی ثباتی های او روی اظهار نظرها در مورد او نیز تاثیر گذاشته است. او را از یک پیغمبر تا یک تبهکار توصیف کرده اند که در نوع خود بیانگر داده های بس متناقضی است که از سوی او ارائه شده است. بی تردید او زکاوت فروید را نداشت تا زندگی شخصی اش را وارد نظریه اش نکند یا شاید به اندازه فروید خوش شانس نبود. اما به نظر می رسد این دو مانند یک کولی بازیگر و یک بازیگر حرفه ای جلوه هایی از یک واقعیت را بیان می کردند. اما خوب به یکی گوجه فرنگی (محکومیت در دادگاه)پرت می شد و به یکی جایزه اسکار(قلم گوته) داده می شد. به هر حال نمی توان از نظر دور داشت که رایش پدیده ای در نوع خود بود و البته هرگز هم تراز کسی چون فروید نبود و نشد. آثار او به خاطر آن چیزی که مداخله در امر طبی نامیده می شد به دستور دادگاهی در امریکا سوزانده شد و برخوردی قرون وسطایی با او شد. انگار اگر تمدت اجازه می داد به طور حتم او را به جای کتاب هایش می سوزاندند. به خاطر گمنامی رایش چکیده ای از کتاب ویلهلم رایش تالیف م.ح.سروری نشر دانژه را که توسط گروه پی اس ایران تلخیص شده است را ارئه می دهیم. پی اس ایران منتظر مقاله های شما است.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 5 087   -   نظرات (3)   -   ادامه مطلب ...

  مصاحبهمصاحبه انگیزشی عنوان مقاله ای از آقای عطاء اله محمدی است که پیشتر نیز در فرمت سابق پی اس ایران منتشر شده بود. اما به دلیلاهمیت مصاحبه انگیزشی در کار با معتادان این مقاله دوباره در فرمت جدید سایت منتشر می شود. هر نوع ارجاع و استفاده از این مقاله بایستی با ذکر عنوان پی اس ایران باشد.
  مصاحبه انگیزشی روشی است برای ایجاد تغییر در سوء مصرف کنندگان یا معتادین به مواد یا الکل، به ویژه افرادی که نسبت به تغییر رفتار اعتیادی خود دچار دوسوگرائی
  و تردید هستند. این روش برای اولین بار توسط میلر و رولنیك (1991) معرفی شد.آنها دریافتند که روش های مبتنی بر الگوی پزشکی یا الگوی بیمارنگر که در آن «متخصص» یا «درمانگر» سعی دارد فرد «معتاد» رامتقاعد سازد که او یک بیمار و معتاد است و باید برای رهایی از رفتار اعتیادی خود مورد درمان قرار گیرد، مؤثرندانستند.این محققین بر این باورند که روش سنتی موجب ایجاد «مقاومت» و «رویارویی» و « انکار» از طرف مراجع می شود و فرایند درمانی را از همان ابتدا با مشکل و در بیشتر مواقع با شکست روبرو می کند. در روش سنتی درمانگران همواره آماده اجرای مراحل درمان رفتار اعتیادی هستند، در حالیکه مراجع هنوز به این «تصمیم » و «عزم » برای رها کردن مصرف مواد یا الکل نرسیده، بنابراین بین  درمانگرو  مراجع  همیشه فاصله ای وجود دارد که « اقدامات» درمانی  یا تغییر رفتار را با موانعی روبرو می کند. بنظر محققین فوق این فاصله را باید با روش مصاحبه انگیزشی پر کرد تا  مراجع و  درمانگر «اقدام » یا«عمل » خود را از یک نقطه و مرحله آغاز نمایند................

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 7 076   -   نظرات (5)   -   ادامه مطلب ...

    البرت الیس  
      در میان نظریه پردازان رواندرمانی معاصر آلبرت الیس که در سال 2007 درگذشت یکی از متاخرترین هاست. او بر این باور بود که آینده دانش روانشناسی در مدارس رقم می خورد. نظریه رواندرمانی و شخصیت الیس متاثر از سبک مجادله ای و رو در روی او با مراجعینش بود. وقتی فردی ناشناس با رواندرمانی فیلم های جلسه های درمان الیس را می بیند انگار یک جر و بحث یا درگیری لفظی را شاهد است. همین کش و قوس های درمان، سبک او را به سبکی منحصر به فرد تبدیل کرده است. آنچه عوام از رواندرمانگران در سر دارند افرادی مهربان و تایید کننده در هر شرایطی است حال آنکه چنین تصویری مخدوش و مبتنی بر نیازهای خویشتن کامانه است. اگر مراجع الیس یا یک الیسی باشید ممکن است در همان جلسه نخست اگر بگویید «من فکر می کنم بچه کتک می خواهد تا آدم شود» او هم بگوید «هوم احمقانه تر از این حرف تا حالا نشنیده بودم».  نوشتار حاضر گزیده است از کتاب آلبرت الیس تالیف مهرداد فیروزبخت نشر دانژه که توسط گروه پی اس ایران خلاصه شده است.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 6 138   -   نظرات (3)   -   ادامه مطلب ...

  برناریک برن نظریه پردازی چند وجهی است که نظریه های او در اشکال مختلفی ظهور پیدا کرده است. که از فروشندگی یعنی چگونه با استفاده از قسمت کودک یا والد یک فرد جنس خود را بفروش برسانی تا رواندرمانی، کارایی دارد اما مانند نظریه های رفتاری شناختی روبنای نظریه برن این فریفتار را به ذهن خواننده متبادر می کند که عجب راهنمای رواندرمانی راحت و ساده ای کمی آموزش،کمی و ... در حالی که نظریه برن یا هر نظریه درمانبخش دیگری مثل آرون تی بک یا الیس که به زودی به معرفی آنها نیز می پردازیم یک ژرف ساخت متمایز دارد که با رونمای وسوسه برانگیزش متفاوت است. آنچه از آموزش نظریه برن در ایران دیده می شود حاصل همین طرز تلقی دچار اعوجاج است. با این حال، معدودی از روانشناسان در ایران کوشیده اند در مورد برن یک رویکرد آموزشی عمل گرا با تاکید بر ژرفای نظریه ارائه دهند. این نوشتار گزیده ای از کتاب اریک برن تالیف مهرداد فیروزبخت مترجم توانای روانشناسی است که در 1386 توسط نشر دانژه منتشر شده است. شاید این تکرار برای مخاطبان همیشگی سایت بی مسما باشد که این گزیده از اریک برن توسط گروه پی اس ایران تهیه شده است.

  نویسنده: admin   -   تاریخ ارسال: 5 مهر 1400   -   بازدید ها: 6 183   -   نظرات (0)   -   ادامه مطلب ...
  All Right Reserved By Psiran.com © 2010
  Powered By Datalife Engine
  Main Page   .   Register   .   Rules   .   Sitemap   .   RSS   .   Contact us